کاربرد پنوماتیک

حتما شما این محصول را با دو نام پنوماتیک یا نیوماتیک که در زبان یونانی به معنی باد یا نفس می باشد و یا کاربرد پنوماتیک شنیده اید, سیستم پنوماتیکی در صنعت امروز جهت استفاده از هوای فشرده برای انتقال انرژی است . امروزه ابزار و وسایل مختلف پنوماتیک، در دنیا موجود می باشد که افراد می توانند با استفاده از آن بهترین کارایی را از این وسایل داشته باشند. لوازم و ابزار پنوماتیکی دارای بخش های متفاوتی هستند که افراد با توجه به نیاز خود نسبت به استفاده از این ابزار و وسایل اقدام می نمایند. ما در این مطلب قصد داریم تا طیف وسیعی از ابزار و لوازم پنوماتیک را برای افراد مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه شما نیز به اتصالات، شیرهای پنوماتیک، سیلندرها و … که به صورت پنوماتیک تولید و تهیه شده اند نیاز دارید، متن ما را تا پایان همراهی نمایید. ما تا پایان قسمت های مختلفی از این ابزار و لوازم را برایتان مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

مزایا و معایب پنوماتیک

پنوماتیک بر اساس هوا کار می کند و محدودیتی از نظر کمبود هوا وجود ندارد. دراین سیستم همیشه نیازی به کمپرسور نیست و هوای فشرده می تواند در مخازن مخصوصی ذخیره شوند و آن را انتقال داد.  هوای فشرده از طریق لوله کشی به نقاط مختلف کارخانه ها منتقل می شوند. از مزایایی که می توان برای سیستم های پنوماتیکی می توان برشمرد این است که افزایش و کاهش دما روی کارایی آن تاثیری سوئی ندارد و از عملکرد سیستم جلوگیری نمی کند.

این نوع از انرژی خطر انفجار و آتش سوزی ندارد . قطعات و اتصالات آن ارزان قیمت هستند و همچنین تعمیرات آنها نسبت به سیستم های هیدرولیک ارزان تر است . به دلیل استفاده از هوای فشرده در این سیستم تمیز تر بوده که این مزیت باعث می شود در صنایع دارویی و نظایرآن استفاده شود. سرعت و نیرو به راحتی قابل تنظیم و کنترل است . سیستم در برابر افزایش بار بسیار مقاوم بوده و در این صورت صدمه ای به آن وارد نمی شود مگر اینکه متوقف شود.

مهمترین مزیت سیستم پنوماتیک کم خطر بودن تعمیرات و نگهداری آن است و خطر جانی نظیر آتش سوزی و انفجار را ندارد و به این دلیل در صنایع جنگ افزاری استفاده می شود. به طور کلی مزایای این سیستم را می توان اینگونه نام برد : اثر بخشی بالا ، دوام بالا ، طراحی ساده ، سازگاری بالا در شرایط سخت ، ایمنی بالا ، انتخاب آسان سرعت و فشار ، دوست دار محیط زیست ، اقتصادی.

اگرچه این سیستم مزایای بسیاری دارند اما دارای معایبی نیز هستند. دقت عملیات سیستم پایین است زیرا اساس کار سیستم هوای فشرده است و عملکرد سیستم به حجم هوای فشرده وابسته است و حجم هوا نیز با تغییر دما یا سایر عوامل تغییر می کند بنابراین دقت پایینی دارد.

این سیستم برای عملیات هایی در حجم بالا مناسب نیستند به این دلیل که سیلندرهایی که در این سیستم استفاده می شوند زیاد بزرگ نیستند .  آماده سازی هوای فشرده باید به دقت صورت بگیرد تا از نفوذ کثیفی و رطوبت و گرد و غبار یا بخار آب به آن جلوگیری شود.

در این سیستم حتما باید از صدا خفه کن استفاده شود زیرا خروج هوای فشرده از قطعات سیستم سر و صدای زیادی را ایجاد می کند. به دلیل اینکه هوا خاصیت تراکم پذیری دارد و زیر فشار میزان تراکم آن تغییر می کند پس نمی توان سرعت یکنواخت و ثابتی را ایجاد کرد .

با توجه به معایب و مزایایی که برای این سیستم برشمردیم می توان گفت که مزایای پنوماتیک نسبت به معایب آن بیشتر بوده و می توان از این انرژی در صنایع استفاده کرد . سرعت و قدرت مناسب را فراهم کرده و قابلیت انعطاف و اطمینان بالا و ارزان بودن باعث می شود این سیستم در صنایع کاربرد زیادی داشته باشد.

 

نحوه تهیه پنوماتیک

شرکت های زیادی در ایران هستند که به طور تخصصی در رابطه با تولید ، فروش و ارائه خدمات پس از فروش قطعات پنوماتیک فعالیت می کنند ما نیز با عنوان شرکت نوین صنعت اقدام به معرفی محصوات خود در این زمینه در سایت نموده ایم لذا برای خرید آنلاین نیز به سایت می توانید مراجعه کرده و اقدام به سفارش و خرید محصولات مورد نظر خود کنید و همچنین می توانید از کارشناسان با تجربه در این زمینه مشاوره بگیرید و با دانش کافی نسبت به خرید سیستم پنوماتیک اقدام کنید.

 

 

سابقه پنوماتیک در صنعت ایران

در زمان های قدیم هوای فشرده جزئی از انرژی های قابل استفاده برای جابجایی اجسام بوده است ولی در سال ۱۹۵۰ میلادی به صورت کاربردی در صنایع مورد استفاده قرار گرفت . از این نظر علم پنوماتیک به عنوان علمی نوشناخته در صنایع به شمار می رود. این علم امروزه در صنایع مختلفی از جمله اتوماسیون صنعتی ، صنایع هوا فضا ، صنایع غذایی و دارویی و ربات ها استفاده می شود. در ایران نیز سابقه استفاده از این سیستم سابقه ای دیرینه دارد. شرکت های موجود در ایران بیش از دو دهه یا سه دهه در این حوزه فعالیت دارد.