دستگاه پرس هیدروپنوماتیک به‌صورت کلی دستگاهی بوده که در آن هوای فشرده‌شده و روغن هیدرولیک باهم تلفیق یا ترکیب می‌شود. از پرس هیدروپنوماتیکی معمولاً برای رسیدن به قدرت‌های زیاد در فرایندهای گوناگون صنعتی استفاده می‌شود. دستگاه پرس هیدروپنوماتیک می‌تواند در شیوه‌های گوناگون تولید و ساخت مانند مونتاژکاری، فرم دهی وسایل، خم کردن قطعات، پانچ کردن محصولات، کشش ورقه‌ها، عمل پرچ‌کاری، فرایند برش‌کاری و پرس‌کاری نقش داشته باشد. 

به‌طورکلی دستگاه‌های پرس هیدروپنوماتیک از مشخصات و ویژگی‌های هر دو سیال پنوماتیک و هیدرولیکی بهره‌مند هستند. در پرس‌های هیدروپنوماتیک برخلاف دستگاه‌های هیدرولیک و پنوماتیک اثرات منفی مانند آلودگی‌های زیاد ناشی از روغن، سروصدای زیاد و… نیز در این دستگاه دیده نمی‌شوند. پرس‌های هیدروپنوماتیک ازنظر میزان نیرو و قدرت و همچنین ازلحاظ ظرفیت بسیار کارآمد و خوب هستند. شیوه‌ی عملکرد پرس هیدروپنوماتیک نیز به‌صورت ترکیبی از هر دو دستگاه هیدرولیک و پنوماتیک است. انواع پرس هیدروپنوماتیک به‌صورت کلی به شرح زیر است: 

۱- پرس هیدروپنوماتیک (PNP): پرس هیدروپنوماتیک نوع پی ان پی در کل به‌عنوان پرس هیدروپنوماتیک ۴ ستونه معرفی می‌شود. 

۲- پرس هیدروپنوماتیک (PNK): پرس هیدروپنوماتیک نوع پی ان کی در کل به‌عنوان پرس پایه تخت معروف است. 

دستگاه‌های پرس هیدروپنوماتیک به‌طور گسترده‌ای در صنایع سبک کاربرد دارند و مجهز به تابلوهای فرمان می‌باشند. این تابلو در پرس هیدروپنوماتیک به‌صورت کلی شامل دو زمان‌سنج تنظیمات حرکت، کلید تنظیم دستی یا خودکار همراه با شماره‌انداز است. 

پرس هیدروپنوماتیک ازنظر شکل و طراحی بسیار زیبا است و نصب یا راه‌اندازی و کارکرد آن بسیار آسان خواهد بود. این نوع از پرس‌های هیدروپنوماتیک مجهز به دستگاه‌های ایمنی دودستی و کلید قطع برق اضطراری هستند. 

انواع مدل پرس هیدروپنوماتیک

⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️

مشاهده محصولات اتصالات پنوماتیک

⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️

ساخت پرس هیدروپنوماتیک

پرس هیدروپنوماتیک در گام نخست توسط هوای فشرده شده هدایت شده و به‌طور خودکار کورس هیدرولیک فعال خواهد شد. در ساخت پرس‌های هیدروپنوماتیک به‌صورت کلی از اجزا و قطعات دستگاه‌ها یا پرس‌های هیدرولیک و پنوماتیک استفاده می‌شود. در کورس سریع پنوماتیک، دستگاه پرس به قطعه کار باقدرت کم و سرعت زیاد نزدیک شده و کورس قدرتی هیدرولیک نیز در موقعی که به قطعه کار بچسبد، به شکل خودکار فعال خواهد شد. 

در ساخت پرس هیدروپنوماتیک میزان انرژی موردنیاز در بهینه‌ترین حالت خود خواهد بود. در طول فرایند ساخت این دستگاه، از مواد بسیار باکیفیت و مرغوب استفاده می‌شود و در ساخت پرس‌های هیدروپنوماتیک به‌طور کل انواع مختلف استانداردها و معیارهای اصولی رعایت می‌شوند؛ پرس‌های هیدروپنوماتیک همچنین مطابق خواسته‌های افراد نیز طراحی خواهند شد. 

مزایا و معایب پرس هیدروپنوماتیک

از عمده‌ترین مزیت‌های دستگاه پرس هیدروپنوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: 

۱- این نوع از دستگاه‌های پرس به علت استفاده از هوای فشرده‌شده به‌عنوان منبع کلی و اصلی انرژی خود، بسیار ارزان‌قیمت می‌باشند. 

۲- تجهیزات و وسایل اصلی پرس‌های هیدروپنوماتیک در مقایسه با اجزا و وسایل سیستم‌های هیدرولیک ازنظر قیمت ارزان‌تر هستند. 

۳- بهره بردن از هوای فشرده‌شده در پرس هیدروپنوماتیک، سبب کارایی و عملکرد سریع‌تر دستگاه می‌شود. 

۴- پرس هیدروپنوماتیک فضای کم‌تری را اشغال خواهد کرد و بسیار سبک است

۵- دستگاه پرس هیدروپنوماتیک به‌صورت کلی نیازی به پاورپک هیدرولیکی نداشته و همین موضوع سبب صرفه‌جویی بسیار در فضا خواهد شد. 

۶- پرس هیدروپنوماتیک سبب صرفه‌جویی زیادی در میزان انرژی می‌شود. پرس هیدروپنوماتیک ازنظر صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌تواند تا حدود ۵۰ درصد در مقایسه با دستگاه‌های پنوماتیک و هیدرولیک صرفه‌جویی کند. 

۷- نحوه‌ی استفاده از پرس هیدروپنوماتیک بسیار آسان است. 

۸- این نوع از پرس‌ها دارای ویژگی‌های تنظیم ساده ارتفاع می‌باشند. 

۹- پرس هیدروپنوماتیک از اطمینان و ضریب ایمنی زیادی برخوردار است. 

۱۰- کاهش نیاز به تعمیرات و نگهداری در پرس هیدروپنوماتیک

۱۱- پرس هیدروپنوماتیک نسبت به سایر دستگاه‌های پرس از سروصدای کمتری برخوردار است. 

در قسمت زیر به معایب کلی پرس هیدروپنوماتیک اشاره می‌شود: 

۱- این نوع از دستگاه‌های پرس شرایط ایجاد تنش‌های بسیار زیاد در کشش‌های عمیق یا پرس‌کاری‌هایی که نیاز به نیرو یا قدرت زیادی هستند را نخواهند داشت. 

۲- آب‌بندی و حفظ این شرایط در بخش‌های پنوماتیک این دستگاه سخت‌تر از بخش‌های هیدرولیک این دستگاه است. فروشگاه اینترنتی نوین صنعت، ارائه دهنده انواع محصولات شیر پنوماتیکپرس هیدروپنوماتیک

اجزای ماشین پرس هیدروپنوماتیک

دستگاه‌ها یا ماشین‌های پرس هیدروپنوماتیک نیز همانند دستگاه‌های هیدرولیک و پنوماتیک دارای یک سری از اجزای یکسان و متفاوت می‌باشند. در قسمت زیر به توضیح مختصری از اجزای ماشین پرس هیدروپنوماتیک اشاره خواهد شد: 

یک ماشین پرس هیدروپنوماتیک به‌طورکلی شامل دو بخش اساسی زیر است: 

۱- بخش پمپ هیدروپنوماتیک: کلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده قسمت پمپ هیدروپنوماتیک به‌صورت زیر است: 

💠 موتور پنوماتیک: که به‌وسیله‌ی کمپرسورهای هوا تغذیه شده و میزان جنبش را تولید خواهد نمود. 

💠 گیربکس: گیربکس‌ها به‌صورت کلی تعداد دوران دور موتور را به میزان قابل‌توجه‌ای کاهش می‌دهند. 

💠 پمپ هیدرولیک: این پمپ روغن هیدرولیک را به درون سیلندر وارد می‌کند. 

💠 پمپ پنوماتیک: این پمپ میزان هوای فشرده‌شده را کنترل و هدایت می‌کند. 

💠 مخزن روغن: میزان روغن‌های هیدرولیک در این مخزن ذخیره خواهد شد. 

💠 شیر پنوماتیک: این شیر وظیفه باز و بسته کردن راه کمپرسور هوا به موتور را بر عهده دارد. 

۲- بخش سیلندر پرس هیدروپنوماتیک: سیلندرها در پرس‌های هیدروپنوماتیک نقش عملگرهای ماشین‌های پرس را بر عهده دارند. مرحله‌ی پایانی فرایند پرس هیدروپنوماتیک به عهده‌ی همین بخش (بخش سیلندر) است. 

نحوه عملکرد پرس هیدروپنوماتیک

به‌صورت کلی پرس‌های هیدروپنوماتیک ازنظر نحوه عملکرد دارای حالات زیر می‌باشند: 

۱- شیوه عملکرد ازنظر کورس سرعت: در این روش با جمع شدن میزان هوای درون سیلندر، طول کورس در این دستگاه تا لحظه‌ی پیش از برخورد با جسم یا شیء موردنظر به سرعت طی خواهد شد. 

۲- شیوه عملکرد ازنظر کورس اعمال قدرت: در این نوع از پرس پس از طی شدن طول کورس ابتدایی، با منتقل شدن میزان فشار هوای درون سیلندر به مایع سیال، فرایند وارد شدن نیرو یا قدرت برای پرس‌کاری انجام خواهد شد. در این شیوه از عملکرد پرس هیدروپنوماتیک بقیه‌ی طول کورس یعنی از هنگام برخورد تا لحظه‌ی شکل‌دهی و بازگشت انجام می‌شود. 

۳- شیوه عملکرد ازنظر کورس بازگشت: در پرس هیدروپنوماتیک بعد از اعمال قدرت لازم توسط مایع سیال و انجام فرایند پرس‌کاری، معمولاً فشار برگشت به سیلندر هوا وارد می‌شود و کورس برگشت با سرعت هر چه بیشتر انجام خواهد شد. 

قیمت پرس هیدروپنوماتیک 

پرس‌های هیدروپنوماتیک به‌صورت کلی دارای دو نوع مختلف بوده و هرکدام از آن‌ها ازنظر کیفیت، جنس، قیمت، کارایی و… متفاوت هستند. قیمت کلی پرس هیدروپنوماتیک با توجه به تقسیم‌بندی زیر مشخص خواهد شد: 

۱- تقسیم‌بندی پرس هیدروپنوماتیک ازلحاظ محل نصب

۲- تقسیم‌بندی پرس هیدروپنوماتیک ازلحاظ نوع عملکرد و قدرت

۳-تقسیم‌بندی پرس هیدروپنوماتیک ازلحاظ تعداد مراحل کاری

۴- تقسیم‌بندی با توجه به میزان سروصدای هر یک از پرس‌های هیدروپنوماتیک

۵- تقسیم‌بندی بر اساس میزان صرفه‌جویی

۶- تقسیم بندی این نوع از پرس‌ها بر اساس اتصالات پنوماتیک و یا شیر پنوماتیک

تفاوت در هر یک از تقسیم‌بندی‌های فوق، باعث تغییر در قیمت انواع پرس هیدروپنوماتیک می‌شود.

✍️ سخن نهایی: 

با تشکر از شما بابت مطالعه مقاله پرس هیدروپنوماتیک؛ سوالات و نظرات خود را در رابطه با این مقاله برای نوین صنعت کامنت کنید.

به روزرسانی:11/10/00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *